Poddasze na krakowskim Kazimierzu

Home / Poddasze na krakowskim Kazimierzu

Szczegóły Projektu

pow.: 49 m2
lokalizacja: Kraków, Kazimierz
realizacja: 2015

Młodym ludziom (przynajmniej tak im się wydawało) zamarzyło się poddasze na krakowskim Kazimierzu. Niestety fundusze pozwoliły im jedynie na zakup małej, rozpadającej się „rudery” 17 metrów nad ziemią, w oficynie jednej z kamienic. Zanim uzbierali na remont, projekt uroczego gniazdka dla dwojga musiał ewoluować i stać się projektem maksymalnie funkcjonalnego mieszkania dla pary z dwojgiem małych dzieci. Całe szczęście, że tą parą byliśmy my sami – żaden inny klient nie uwierzyłby, że to w ogóle jest możliwe.

1. Ograniczenia

Fatalny stan techniczny, brak okien, bardzo trudny układ z kominem na środku i położenie na wysokości, która skutecznie odstraszyła kilka ekip budowlanych – to tylko część początkowych problemów.

2. Rozwiązania

Po wzmocnieniu stropów i remoncie dachu udało się nieco powiększyć przestrzeń wcielając do mieszkania część nieużywanego korytarza. Do stojącego na środku komina, którego nie sposób było przesunąć lub wyburzyć, podpięliśmy kozę. Komin oddziela też część dzienną od kuchenno – jadalnianej, przez co ze stojącym przy nim stołem stał się centralnym punktem mieszkania.

3. Efekt

Tak powstał najbliższy naszym sercom projekt, który codziennie uzmysławia nam jak ważne jest projektowanie i jak wpływa na nasze życie. Z 50 metrów o dziwacznym układzie udało się wycisnąć absolutne maksimum funkcjonalności i dobrze wyznaczone strefy ze swoimi „zakątkami” i charakterem.  Jest tu pełnowymiarowa kuchnia, wygodna łazienka, spory pokój dziecięcy, cała nasza biblioteka i sporo otwartej przestrzeni, którą nasze dzieci adaptują na dowolne zabawy. Podłoga z płyt OSB pomalowanych białą żywicą mocno rozjaśnia wnętrze (i sprawdza się bardzo dobrze). Tylko brak windy daje nam się we znaki…

Film


 Previous Next