Dom weekendowy w Wiśle – rewitalizacja

Perła z lat 30-tych znowu młoda
Home / Dom weekendowy w Wiśle – rewitalizacja

Szczegóły Projektu

pow.: 133 m2
lokalizacja: Wisła
realizacja: 2015

W latach 30-tych inżynier budowy mostów pracujący nad powstającym niedaleko wiaduktem zakochał się w tym miejscu i wybudował tu swój weekendowy dom dla swojej rodziny. Modernistyczna bryła piętrzy się naśladując stromą skarpę działki. Specyficzną formę wieży z tarasami umożliwiło wykorzystanie, jak w budowanym wiadukcie, konstrukcji żelbetowej. Sentyment i mnóstwo rodzinnych wspomnień, które wiążą obecnych właścicieli z tym domem sprawiły, iż postanowili dostosować go do swych potrzeb i zmierzyć się z jego modernizacją.

1. Założenia

Dom weekendowy do tej pory spełniał swą funkcję w taki sposób, że zanim przystosowało się go do spędzenia tam weekendu, mijał cały weekend. To miało się zmienić, podobnie jak cieknące tarasy i zimna klatka schodowa. Właściciele chcieli także, aby w domu mogły niezależnie przebywać dwie rodziny, więc należało poważnie przemyśleć komunikację, wejścia i wszelkie instalacje.

2. Ograniczenia

Podstawowym ograniczeniem był materiał, z którego postawiono budynek – żelbet. Przy takiej konstrukcji możliwość przebudowy jest mocno utrudniona ze względu na sporą ilość słupów na każdej kondygnacji. Piękna tarasowa forma budynku także sprawiała problemy użytkowe.

3. Rozwiązanie

Teraz nie tylko piękno otaczających gór i lasu, ale i ciepło oraz komfort zrewitalizowanego budynku powodują, że dom w Wiśle jest znów miejscem spędzania rodzinnych weekendów. Aby to osiągnąć staraliśmy się maksymalnie zmodernizować budynek, zachowując jednocześnie jego przedwojenną bryłę i charakter. Trudno domyślić się, że taki dom wyposażony jest w wentylację mechaniczną z rekuperacją, gruntowy wymiennik ciepła, instalację paneli słonecznych a ocieplony jest płytami o podwyższonych parametrach cieplnych (dzięki niewielkiej ich grubości nie straciliśmy detali fasady). To zdecydowanie jeden z naszych ulubionych projektów.


 Previous Next